Enkaz Bina Yıkımı

Enkaz Bina Yıkımı

Bir yıkım topu, yıkımın klasik simgesidir. 5 ton ağırlığa kadar olabilen devasa bir çelik top, bir vince asılır ve büyük ağırlığı, bir binayı yıkma işini yapar ve bir binaya savrulur.


Topu serbest bırakmak için birkaç yöntem var. Ya geri çekilebilir ve serbest bırakılabilir, büyük bir yüksekliğe kaldırılıp düşürülür ya da dönen bir vinçten savrultulabilir. Topun yörüngesi, yapıyı kırdıktan sonra kontrol edilemeyeceğinden, sallanma hassasiyeti gereklidir.


Yıkım topu sarkaç gibi çalışır. Dinlendiğinde, top, büyük ağırlığında depolanan yer çekimi potansiyel enerjisi içerir. Ağırlığı açığa çıktıkça enerji harekete dönüştürülür. Gerekli kuvvet miktarını yaratmak için, vinç operatörünün momentum yaratması gerekir. Yer çekimi topu çekerken, sarkaç yayının en alt noktasında en yüksek hız noktasına ulaşılır. Böylece, daha yüksek hız oluşturmak için ağırlık daha yüksek bir noktadan serbest bırakılır.


Yıkım topu yıkımları nispeten ucuz ve hızlı olsa da, bu yöntem çok fazla moloz, toz ve güvenlik tehlikesine neden olur. Sonuç olarak, günümüzde sitelerde nadiren kullanılmaktadır.